Co warto zobaczyć w Łodzi i okolicach?

„Weekend w Łodzi?! Przecież tam nic nie ma!” – tak właśnie reaguje większość osób na wieść o tym, że ich bliscy mają zamiar spędzić swój wolny czas w Łodzi. Okazuje się jednak, że miasto to jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce i to nie tylko pod względem infrastruktury, ale również pod względem kultury. Oto, co w rozmowie z nami stwierdził jeden z mieszkańców:

„Cenię swoje miasto ze względu na jego walory, ale nie tylko. Jest to miejsce nieskomercjalizowane i właśnie to mnie w nim urzeka. Nie ma tutaj żadnych bilbordów reklamujących na każdym słupie najnowszy model sznurówek do butów. Praca władz jest tutaj oszałamiająca i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Polecam każdego, kto nie wierzy, aby przyjechał i zobaczył na własne oczy. Czasem warto poświęcić dwa lub trzy dni, aby przełamać wszechobecne stereotypy na temat naszego miasta”.

Wyższa Szkoła Filmowa

Takich opinii można oczywiście znaleźć znacznie więcej. Dziś przyjrzymy się atrakcjom jakie oferuje nam Łódź i podpowiemy co warto zobaczyć spędzając tam urlop lub przynajmniej weekend.

Sercem miasta bezsprzecznie jest ulica Piotrkowska i to od niej zaczniemy. To bardzo widowiskowy deptak, który mierzy ponad cztery kilometry długości. Otaczają go piękne, zabytkowe kamienice oraz obiekty postindustrialne stanowiące pamiątkę po wybitnych postaciach.

Ulica Piotrowska 284 – to właśnie tutaj znajduje się siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Kilka kroków dalej znajdziemy zapierającą dech w piersiach archikatedrę pod patronatem świętego Stanisława Kostki. Są również zabytki secesyjne oraz domy handlowe.

Na terenie Łodzi działa również Wyższa Szkoła Filmowa, w której kształcą się młodzi adepci zawodu aktorskiego. Ukończyły ją postacie, które do dziś dnia możemy podziwiać na polskiej scenie kinematografii oraz teatru. Wszystko to zawdzięczamy czasom PRLu. Wówczas działała tutaj największa wytwórnia filmów fabularnych. Każdego roku spod ręki specjalistów wychodziło nawet kilkadziesiąt produkcji. U schyłku lat dziewięćdziesiątych wytwórnia zakończyła swoją działalność, ale nie zmieniło to faktu, że Łódź do dziś dnia jest synonimem polskiego świata filmu.

Manufaktura

Trudno wymieniać tu wszystkie zabytki, ponieważ na terenie Łodzi oraz w jej okolicach jest ich naprawdę mnóstwo. Niewiele osób nawet wyobraża sobie jak wielki progres poczyniło to miasto na przełomie ostatnich dekad. Dynamiczny rozwój trwa nadal, a my możemy być tego naocznymi świadkami, do czego gorąco zachęcamy. To właśnie tutaj można poznać prawdziwe oblicze miejskiej kultury, czego tak bardzo brakuje w naszych rodzimych metropoliach.

Post Author: Julia Nosowska