Piękny półwysep… Wakacje na Helu.

Półwysep Helski to nie tylko piaszczyste plaże i nadmorska roślinność, ale również historyczne pozostałości, które odkrył jeden z największych ziemskich żywiołów – woda.

Ostatnie wydarzenia na półwyspie helskim dowiodły, że sztorm nie zawsze niesie za sobą jedynie straty. Na przełomie ostatnich miesięcy półwysep regularnie był atakowany przez zdradliwy żywioł. W efekcie woda zabrała z powierzchni znaczną część roślinności i pomostów spacerowych stworzonych z myślą o turystach oraz lokalnych mieszkańcach. W zamian za to przyroda ofiarowała nam jednak niezwykłe widoki nawiązujące do Helu sprzed laty. Z czeluści wydm, drzew oraz małej architektury wydobyły się pozostałości fortyfikacji.

Co dziś możemy zobaczyć na plażach helskiego półwyspu?

Kiedy tylko sztormowa sytuacja nieco się uspokoiła fotografowie i reportażyści z całej Polski tłumnie przybywali na helskie plaże, aby móc uwiecznić widok tajemniczych tuneli a także betonowych wieżyczek. Historia odkrytych pozostałości fortyfikacyjnych przypomniała nam również o tym, że w 1940 roku na półwyspie Helskim znajdowały się niezwykłe działa baterii Schleswig-Holstein.

Hel miejscem przyjaznym dla miłośników okresu wojny

W Polsce nie brakuje osób, które wciąż szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przebiegu wojny. Ta, jak można zauważyć po helskich wyspach nawiedzanych przez sztorm odbywała się na każdym centymetrze ziemi polskich. Na obszarach helskich mieściły się niezliczone ilości stanowisk wojennych a dziś tym, co udało się z nich ocalić zajmuje się miejscowe Muzeum Obrony Wybrzeża, które powstało w roku 2006.

Niepozorny półwysep helski

Wielu turystom hel kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem na piaszczystych plażach. Każdego roku tłumnie przybywają tu całe rodziny wygrzewające się w promieniach słonecznych. Tymczasem okazuje się, że Hel ma nam do zaoferowania znacznie więcej. W okolicach znajduje się ogrom niezwykłej roślinności, która potrafi przetrwać najtrudniejsze warunki atmosferyczne, leśne obszary wolne od ingerencji ludzkich rąk a także wspomniane pamiątki wojenne i militarne, które ukazują nam jak dalekosiężna była trwająca przed wieloma laty wojna światowa.

Zarezerwowałeś już wolne miejsca w helskim ośrodku wypoczynkowym? Świetnie! Teraz pozostaje jedynie stworzyć plan zwiedzania, który pomoże Ci przybliżyć historię tego niezwykłego i magicznego zarazem miejsca kryjącego w sobie tak wiele nieodkrytych jeszcze dotąd przez człowieka tajemnic.

Post Author: Julia Nosowska