Co zwiedzić#4 – Kopalnia Soli „Wieliczka”

5 out of 5 stars (5 / 5)


Kopalnia Soli „Wieliczka” jest uznawana jako jeden z siedmiu cudów Polski – zyskała to miano w 2007 roku. Jest to bardzo ciekawe miejsce do odwiedzenia, co potwierdzić może fakt, że Kopalnie Soli odwiedza bardzo duża liczba zarówno rodaków jak i obcokrajowców. Zanim przejdziemy jednak do atrakcji, które możecie tam znaleźć, wspomnimy trochę o historii tej oto kopalni.

Złoże kopalni powstało już ponad 15 milionów lat temu. Na jej miejs cu znajdowało się Morze Mioceńskie, którego poziom zasolenia był bardzo wysoki. Mający wtedy miejsce gorący klimat spowodował dobre warunki do osadzania się węglanów, siarczanów a następnie soli kamiennych. Dno akwenu stale się obniżało i na jego miejscu powstały Karpaty, które podczas ruchów górotwórczych nasunęły złoże bryłowe na pokładowe. Całe to zjawisko trwało około 20 tysięcy lat. Eksploatacja tego terenu zaczęła się 3 tysiące lat przed naszą erą, która trwała 4 tysiąclecia, a następnie rozpoczęto drążyć tam coraz głębsze studnie. Natrafiono tam na złoża soli i studnie bardzo szybko przemieniały się w szyby, a to spowodowało powstanie kopalni.

Chcąc zwiedzić Kopalnię Soli, mamy do wyboru kilka różnych ofert. Pierwszą z nich jest trasa turystyczna, podczas której zwiedzimy 20 wykutych w soli komór, w których znajdzie się jedna z najpiękniejszych kaplic – Kaplica świętej Kingi, będziemy mogli zobaczyć maszyny oraz narzędzia górnicze oraz solankowe jeziora. W tej trasie będziemy mieli do przejścia 3 kilometry po krętych korytarzach, 800 schodów do pokonania oraz zejdziemy 135 metrów pod ziemię. Cała trasa zaczyna się w szybie Daniłowicza, a kończy wyjazdem na powierzchnię za pomocą windy górniczej.

Drugą trasą, którą możemy wybrać jest trasa górnicza, podczas której możemy poczuć się jak jeden z górników i poznać tajemnice świata podziemnego. Zostajemy zaopatrzeni w specjalny sprzęt tj. strój roboczy, kask oraz lampa. Zabawę zaczynamy zjazdem szybem Regis – najstarszym szybem górniczym. Podczas wycieki przewodnik da nam indywidualne zadania, które będziemy musieli wykonać(zadania, które górnicy wykonują na co dzień).

Opcja do wyboru, która nie znajduje się pod ziemią jest spacer w Tężni solankowej. Spacer ten jest dobry dla organizmu, gdyż powstaje tam naturalny solny aerozol, który bliski jest temu znad morza. Aerozol ten dobrze działa na nasze drogi oddechowe. Urozmaicić spacer w tężni można urozmaicić sobie wychodząc na wieżę widokową, z której można podziwiać park oraz szyby górnicze.

Istnieje jeszcze oferta dla pielgrzymów, którzy chcą wspólnie pomodlić się pod ziemią – Szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże”, wyprawa z rodzicami lub szkolna wycieczka, dla najmłodszych pociech, oraz przygoda w grupie. Ta ostatnia jest dobrą opcją na przyjemne spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi – podczas tej wędrówki będą czekać na nas liczne zadania.

Po odwiedzeniu Kopalni Soli koniecznie podzielcie się wrażeniami. ?? Jak wyobrażacie sobie spędzanie większości swojego życia pod ziemią? ??

Post Author: Julia Nosowska