Co zwiedzić#1 – Wawel

5 out of 5 stars (5 / 5)

Jednym z wartych do zwiedzenia miejsc w Krakowie jest Wawel – zamek, w którym mieszkali królowie Polski. Chcielibyście zobaczyć jak żyli królowie?

Wawel jest ogromnym zamczyskiem, wartym zwiedzenia. Ma piękny dziedziniec zamkowy otoczony z czterech stron skrzydłami zamku oraz królewski ogród. Możecie zobaczyć Kaplicę Królewską, którą Zygmunt I Stary  budował swojej zmarłej żonie Barbarze Zapolyi. Znajdziecie tu cztery ogromne wieże: Duńską, Jordankę, Zygmunta III oraz Jana III Sobieskiego. Warta zobaczenia jest również znajdująca się na Wawelu katedra – Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Chcąc przejść do zwiedzania okolic zamczyska warto przejść przez Bramę Bernardyńską znajdującej się zaraz obok Baszty Sandomierskiej.

Królowie na zamku, a smok…

Wszyscy znamy legendę o smoku wawelskim, którego przechytrzył szewczyk Dratewka. Ale czy nie zastanawiało Was nigdy jak wygląda jama sławnego smoka? Tuż pod zamczyskiem znajduje się ogromna smocza jama, którą możemy zwiedzić. Zobaczycie w niej jak mieszkał sam smok wawelski, co prawda luksusów tak nie miał, ale miejsca miał pod dostatkiem. Przed jamą stoi wielka figura smoka, który zieje ogniem. Jest to dobre miejsce na strzelenie sobie fotki z przerażającym gadem z legend.

Nie tylko straszny smok

Przy zamku, nad Wisłą jest wiele miejsc, w których można usiąść i pooglądać Wawel z daleka. Znajduje się też rzeźba przedstawiająca pieska Dżoka pomiędzy dłońmi, która jest związana z piękną opowieścią. Podczas spaceru Pan pieska zasłabł. Przyjechała po niego karetka, ale niestety zmarł na atak serca. Dżoki czekał tam na swojego Pana, nieświadomy, że on już nigdy nie wróci. Krakowianie dokarmiali go, a po roku dał przygarnąć się nowej Pani, która także zmarła. Po jej śmierci Dżoki uciekł, a pewnego nieszczęsnego dnia, gdy wałęsał się po kolejach, zginął pod kołami pociągu. Figura symbolizuje wierność, którą obdarowują nas czworonodzy przyjaciele.

Urozmaicić spacerek możemy sobie przechodząc przez Aleję Gwizd, w której znajdują się między innymi gwiazdy muzyki takie jak Celine Dion, Krzysztof Krawczyk, czy Michael Jackson.

Post Author: Julia Nosowska