Co zwiedzić#2 – Rynek Główny i okolice

5 out of 5 stars (5 / 5)

Piątkowy wieczór, leżycie sobie wygonie na kanapie, czytając gazetę lub oglądając TV i zastanawiacie się jak urozmaicić sobie weekend? Wybierzcie się na Rynek Główny w Krakowie! To właśnie na Rynku Głównym organizowane jest wiele koncertów, targów świątecznych, parad smoków i wiele innych atrakcji. Możecie nie tylko zobaczyć tu piękne zabytki, ale usłyszycie również hejnał grany co godzinę, który w pewnym momencie zostanie przerwany. A czy wiecie dlaczego?

Wiąże się to z pewną legendą… Wszystko działo się dawno temu w Krakowie, kiedy był jeszcze małym miasteczkiem, w okresie wojen, kiedy królowie najeżdżali na miasta, aby powiększyć swoje terytorium. Wejść do Krakowa można było tylko i wyłącznie przez jedną bramę – Bramę Floriańską, która otwierana była rankiem i zamykana wieczorem. Na wieży Kościoła Mariackiego stał strażnik, który grał na trąbce sygnał, kiedy otwierano i zamykano bramę lub ostrzegając przed zagrożeniem. Pewnego dnia na Kraków najechali Tatarzy, jednak strażnik wypatrzył ich z daleka i zaczął grać hejnał. Jeden ze strzelców ujrzawszy go strzelił w niego strzałą, przebijając mu gardło. Hejnał został przerwany i Tatarzy wtargnęli do miasta.

Na szczęście mieszkańcy Krakowa zostali w porę ostrzeżeni i nie poddali się bez walki, gdyż nie byli zaskoczeni atakiem. Dzięki strażnikowi miasto nie zostało doszczętnie zniszczone. Na cześć strażnika hejnał jest grany co godzinę i przerywany w jednym momencie.

W centrum Rynku Głównego znajduje się ogromny budynek – Sukiennice, wewnątrz których znajdziecie wiele stoisk, na których możecie zakupić sobie pamiątki. Podczas Świąt Bożego Narodzenia wnętrze jest pięknie wystrojone ozdobami świątecznymi. Tuż obok znajduje się Wieża Ratuszowa, przy której wejściu leżą dwa kamienne lwy. Natomiast po drugiej stronie znajduje się Kościół św. Wojciecha oraz ogromny Kościół Mariacki. Zapewne zdziwicie się, czemu jedna z wież jest wyższa? Wiąże się to z kolejną legendą o dwóch braciach…

Do budowy wież Kościoła Mariackiego zatrudniono dwóch wspaniałych architektów, którzy byli braćmi. Starszy miał się zająć wieżą południową, a młodszy północną. Na początku praca szła braciom równo. Jednak po pewnym czasie wieża starszego brata zaczęła przewyższać budowę młodszego. Zazdrosny brat, nie chciał aby starszy zyskał chwałę, więc postanowił go zamordować. Po zamordowaniu brata dokończył swoją wieżę, a wieżę starszego nakazał zakończyć kopułą. Ostrze, którego użył do zamordowania swojego brata możecie ujrzeć przy jednym z wyjść z Sukiennic.

Kończąc zwiedzać centrum Krakowa koniecznie skierujcie się w stronę Bramy Floriańskiej. Gdy przez nią przejdziecie znajdziecie się przed krakowskim Barbakanem. Wycieczkę możecie sobie urozmaicić spacerkiem przez Planty krakowskie, wzdłuż murów dawnego Krakowa.

Post Author: Julia Nosowska